Kongre Şefi Mallikarjun Kharge On Amethi ve Rae Bareli'yi Seçti

Leila

Global Mod
Global Mod
Ayrıca Başbakan Modi'ye de “sözlerinin güvenilirliğini kaybettiğini” iddia ederek sert bir şekilde saldırdı.

Guwahati:

Kongre başkanı Mallikarjun Kharge Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Uttar Pradesh'teki prestijli Amethi ve Rae Bareli koltukları için parti adaylarının isimlerinin “birkaç gün” içinde açıklanacağını söyledi.

Burada bir basın toplantısında konuşan kendisi, BJP'nin yolsuzluk yapanların hapse atılması gerektiğini söylemesine rağmen, yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kalan liderlerin safran partisine katıldığında “kucağa yatırıldıklarını” ve Rajya Sabha'ya veya meclise gönderildiklerini iddia etti.

Ayrıca Başbakan Narendra Modi'nin “sözlerinin güvenilirliğini kaybettiğini” iddia ederek onu ülkeyi kutuplaştırmaya çalışmakla suçladı.

Amethi ve Rae Bareli Lok Sabha seçim bölgelerinin adayları sorulduğunda, “Birkaç gün daha beklemeniz gerekiyor… adayların isimleri insanlardan bana geldiğinde ve ben bildirimi imzaladığımda açıklanacak” dedi.

Kharge, BJP'nin Rahul Gandhi'yi seçimlerde mücadele ettiği için Kerala'daki Wayanad'dan eleştirmesi sorulduğunda, “Kongre liderlerini seçim bölgelerini değiştirme konusunda sorgulayanlar ayrıca bana (Atal Bihari) Vajpayee ve (Lal Krishna) Advani'nin kaç kez koltuk değiştirdiğini de söylemeli” dedi. Amethi'nin yerine.

Kerala'dan yarışan Gandhi hakkında “Wayanad halkından bir talep vardı ve oraya gitti. Liderler halkın istediği gibi gitmeli” dedi.

Başbakan'a sert bir şekilde saldıran Kharge, “Modi, CBI, ED veya başka bir şeyle herkesi korkutmaya çalışıyor” dedi. Başbakan Modi'yi selefi Manmohan Singh ile karşılaştırarak şunları söyledi: “Başbakan olarak geçirdiği 10 yıl boyunca, Manmohan Singh'in birinin mangalsutrasını kapmaktan bahsettiğini hiç duydunuz mu? Kimseye kötü konuştu mu?” “Singh tek bir açıklama yapacak ve bu dünya çapında basılacak. Eğer Modi konuşursa ve sözlerinin güvenilirliği yoksa bu konuda ne yapabiliriz?” dedi.

Başbakan Modi'nin Kongre manifestosunun Müslümanları yatıştırmaya yönelik olduğu yönündeki iddiası sorulduğunda Kharge, bunun gençlerden çiftçilere, işçilere, kadınlara ve geri sınıflara kadar herkes için güvenceler içeren bir belge olduğunu ileri sürdü.

Başbakan'a sert bir dille sert bir dille şöyle dedi: “Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Bizim Nyay'larımız ve garantilerimiz herkes içindir… Müslümanlar için olduğunu defalarca söylediğinizde kutuplaştırıyorsunuz, insanları bölüyorsunuz ve bir gün pişman olacaksınız. Rajya Sabha, Kongre şefinin “Modi önce büyük eski partinin manifestosunu okumalı, sonra tartışabiliriz” şeklindeki açıklamasının ardından Assam Başbakanı Himanta Biswa Sarma'nın “Kharge BJP'ye katılmalı” şeklindeki açıklamasına tepkisi sorulduğunda, Milletvekili, bir CM ile değil, Meclis'teki rakibi olan Başbakan ile konuşacağını söyledi.

“(Assam) CM'nizle değil Modi ile konuştum çünkü Rajya Sabha'da Muhalefet Lideriyim. Ben de Lok Sabha'daydım. Parlamento ofisinde de biraz yetkinliğim var… Modi ile konuşacağım “Neden o (Himanta) bundan rahatsız oluyor? Buradaki (Assam'daki) insanlarla yüzleşsin ve sonra benim hakkımda konuşsun” diye ekledi Kharge.

BJP'nin, partiye girdiklerinde yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalan muhalefet partisi liderlerine “kırmızı halı serdiğini” iddia eden Kharge, “Onlar (BJP liderleri) yolsuzluk yapan liderlerin hapse atılacağını söylüyorlar, ancak aynı kişiler partiye katıldığında” dedi. BJP onları kucağına oturtuyor.” Diğer partilerden yozlaşmış liderlerin BJP'ye katılıp bakan, MLA veya Milletvekili yapıldığına dair bu tür pek çok örnek bulunduğunu söyledi.

Kharge, “Kongre'de yetişen ve daha sonra Kongre'yi terk eden” dönek liderlere, eğer büyük eski parti “bu kadar kötüyse, neden 30-40 yıllarını orada harcadıklarını” sordu.

“Kongre akan bir nehir gibidir, birkaç kişinin onu terk etmesinden etkilenmez. Bir asırdan fazla bir partidir. Hindistan'ı bağımsız kılma, ona demokrasi ve anayasa kazandırma geçmişi vardır. Demokrasinin olduğunu gösterdik. Parti başkanı, Hindistan'da yalnızca Kongre sayesinde ayakta kalabildiğini belirtti.

Kongre liderlerinin özgürlük mücadelesine katkılarına dikkat çeken Kharge, “Kongrede ülkeyi özgürleştiren insanlar var. BJP'den hiç kimse bağımsızlık ya da kalkınma için mücadele etmedi. Vatanseverlikten bahsediyorlar ve bunu (Jawaharlal) Nehru'ya yansıtmaya çalışıyorlar.” , Indira (Gandhi) ve Lal Bahadur Shastri onların önünde bir hiçti.” “Onlar için sadece Modi var ve Hindistan'ın 2014'te bağımsızlığını kazandığını düşünüyorlar” diye ekledi.

Kharge, devam eden seçimlerin “demokrasiyi sürdürmek ve Anayasayı kurtarmak” ile ilgili olduğunu savundu.

“Hükümettekiler, özellikle de Modi, ' yanlısı olduklarını söyledisabka saath, sabka vikas'. Ama aslında olan şuydu 'sabka satyanaash' diye iddia etti.

Parti başkanı, Kongre'nin seçim tahvillerini bir anket konusu haline getirip getiremediğine ilişkin bir soru üzerine konuyu gündeme getirdiğini söyledi.

“Ortalıkta eşit şartlar olmadığını söylüyorduk. Zarar eden şirketler onlara (BJP) 500-1.000 milyon Rs bağış veriyordu. Bu 'chanda do, dhanda lo',” ekledi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)